Az ECO-COMPASS szlovákiai záróworkshopjára, amelyet az Együttműködéssel a Jobb Jövőért – Nagymegyer polgári társulás szervezett, 2024. február 15-én került sor a dunaszerdahelyi Legend Hotelben. A workshopon 35-en vettek részt, akik között voltak - pszichológusok, gyógypedagógusok, környezeti neveléssel foglalkozó szakemberek, tanácsadók, szociális munkások, jogász, szociális nevelők, önkéntesek különböző szervezetekből és területekről - a védett műhelyeket működtető munkáltatóktól, oktatási és szociális intézményektől, civil szervezetektől, ernyőszervezetektől, fogyatékkal élő/mentális fogyatékkal élő polgárok számára tanácsadási szolgáltatásokat nyújtó szervezetektől, valamint a környezeti nevelési központból.

A workshop fő témája az értelmi fogyatékossággal élő emberek környezeti nevelésének előmozdítása volt. A workshop során bemutatásra került az ECO-COMPASS projekt és annak eredményei, különös tekintettel az Innovatív környezeti nevelésre – a szakemberek és az értelmi fogyatékossággal élő emberek számára, az online platformra és az ECO-COMPASS projektútmutatóra. A koordinátor mellett bemutatkozott a Dunaszerdahelyi Mentálisan Sérülteket Segítő Társulás, mint partnerszervezet és a Túzokos Környezeti Nevelési Központ is, amelynek tevékenységei bekerültek az ECO-COMPASS jó gyakorlatok gyűjteményébe.

A workshopon bemutatásra kerültek a képzés kísérleti tesztelésének eredményei és tapasztalatai. A kísérleti tesztelésben való részvétel hozzájárult a résztvevők tudásszintjének növeléséhez, valamint környezetvédelmi készségeik és kompetenciáik fejlesztéséhez. A megszerzett készségek gyakorlati alkalmazásának köszönhetően a mindennapi életben való gondolkodásuk környezetbarátabbá vált. A workshop rávilágított az egész életen át tartó tanulást elősegítő tevékenységek fontosságára mind a szakemberek, mind az értelmi fogyatékossággal élő emberek számára, és hasznos volt a különböző ágazatokban és területeken, többek között a környezetvédelem és a környezetteremtés területén, valamint a felnőttoktatásban működő szervezetek közötti szakmai és szakértői hálózatok és szinergiák létrehozása szempontjából.

A résztvevők a képzési anyagokat, az online platformot minőségesnek, és a workshopon való részvételt nagyon hasznosnak találták. Naprakész információkkal és tapasztalatokkal gazdagodtak, amelyeket a mindennapi gyakorlatukban hasznosítani tudnak. Az értékelésben úgy fogalmaztak, hogy az értelmi fogyatékossággal élő emberek részvétele a környezeti nevelésben nem csupán az egyenlő esélyek biztosítását szolgálja és a befogadó társadalom előmozdítását célozza, hanem jelentős szerepet játszik a környezeti fenntarthatóság szempontjából is.

Képgaléria